Na kakšen način mora postopati lastnik nepremičnine,ki leži na območju, za katerega velja občinski odlok o uveljavljanju predkupne pravice, če želi prodati takšno nepremičnino?

Nepremičnine Si21

Strokovnjaki svetujejo

ZUreP-1 določa, da mora lastnik nepremičnine na območju predkupne pravice pred sklenitvijo kupoprodajne pogodbe pridobiti potrdilo občine, da na nepremičnini ne uveljavlja predkupne pravice.

V kolikor občina v 15 dneh od vložitve zahteve ne izda potrdila, se šteje, da predkupne pravice ne uveljavlja. ZureP-1 določa v 80. členu, da je občinski organ dolžan vsakomur na njegovo zahtevo izdati lokacijsko informacijo, v kateri pa mora navesti tudi podatke o prostorskih ukrepih, ki veljajo na določenem območju. Vendar lokacijske informacije ne smemo enačiti s potrdilom po 87. členu ZUreP-1, s katerim občina potrjuje, da na nepremičnini, ki je predmet prodaje, ne uveljavlja predkupne pravice (ali pa da jo). Občina bo v lokacijski informaciji zgolj navedla, ali se konkretno zemljišče oziroma nepremičnina nahaja v območju, katerega zajema občinski odlok o območju predkupne pravice in o morebitnih prepovedih v zvezi s prometom in gradnjo na takšnem zemljišču. V tem primeru mora torej lastnik pridobiti potrdilo občine, da na nepremičnini ne uveljavlja predkupne pravice. Zakon nadalje določa, da mora v primeru, če občina izda potrdilo, da uveljavlja predkupno pravico, prodajalec občini podati pisno ponudbo za prodajo nepremičnine, o kateri se mora občina izjaviti najkasneje v 15 dneh, sicer se šteje, da nepremičnine ne bo kupila.

ZUreP-1 v drugem odstavku 88. člena določa, da če občina ne uveljavlja predkupne pravice, lahko prodajalec proda nepremičnino drugi osebi, ko se izteče 15-dnevni rok za izdajo potrdila s katerim občina uveljavlja predkupno pravico, vendar le pod enakimi ali zase ugodnejšimi pogoji, kot jih je ponudil občini. Navedeno velja zlasti v primeru, ko občina izda potrdilo, da predkupno pravico uveljavlja, nato pa ji prodajalec poda pisno ponudbo za prodajo nepremičnine iz 88. člena, o kateri pa se občina v predpisanem roku ne izjavi oz. izjavi, da nepremičnine ne bo kupila, potem prodajalec nepremičnino lahko prosto proda, omejen pa je z zakonskim določilom, da le pod enakimi ali zase ugodnejšimi pogoji, kot jih je ponudil občini. ZUreP-1 je določil tudi zavarovalni instrument, s tem ko je zadolžil notarje, da ne smejo overiti podpisa prodajalca na kupoprodajni pogodbi, če prodajalec ne predloži potrdila iz 87. člena (potrdilo, da občina na nepremičnini predkupne pravice ne uveljavlja), oziroma izjave iz 88. člen (izjava, da občina ni zainteresirana za nakup nepremičnine). ZUreP-1 pa določa tudi sankcijo za primer, če je pogodba sklenjena v nasprotju z določbami tega zakona o predkupni pravici: takšna pogodba je nična.

Obenem je zakon določil tudi varstvo prodajalca pred neupravičenim in neutemeljenim uveljavljanjem predkupne pravice s strani občine in s tem omejevanje lastninske pravice. ZureP-1 v 86. členu določa, kdaj je predkupna pravica izključena in nadalje v 90. členu, da mora občina ob prodaji nepremičnine, ki jo je pridobila na podlagi uveljavitve predkupne pravice, zahtevati od kupca, da se zaveže, da bo v določenem roku zgradil objekt, določen v prostorskem aktu. Zakon govori le o prodaji zemljišč in obstoječih objektov na teh zemljiščih za namene zgraditve objekta, določenega v prostorskem aktu in ne o ostalih nepremičninah. Končni namen predkupne pravice po ZUreP-1 je graditev objektov oziroma izvedba prostorskih ureditev, določenih v prostorskih aktih in ne pridobivanje nepremičnin za druge namene. V kolikor kupec v določenem roku objekta ne zgradi, lahko občina pogodbo razdre. Sankcije za neizvršene pogodbene obveznosti kupec in občina določita v pogodbi. Vsa razmerja iz te pogodbe se urejajo po določilih Obligacijskega zakonika.

Nepremičnine Si21

Deli na Facebook
Deli na Twitter
CTA

Želite prejemati obvestila o novogradnjah?
Prijavite se na naše e-novice:

Želim se prijaviti