Še preden pride obrtnik se lahko zavarujete pred morebitno škodo

Tanja Srnovršnik

Članki

Clanki/pravna_varnost_logo_7

- Preverite, ali ima obrtnik obrtno dovoljenje
- Preverite zavarovanje in pridobite pisno ponudbo z vsemi glavnimi elementi dogovora
- Zahtevajte predračun in sklenite pogodbo o dogovorjenem
- Naredite fotografije stanja pred začetkom dela
- Kaj storiti v primeru, da storitev ni opravljena pravilno

Preverite, ali ima obrtnik obrtno dovoljenje
Včasih se zgodi, da obrtniki pri svojem delu v stanovanju nehote poškodujejo del opreme ali pa svoje delo opravijo malomarno. Zato se lahko že sami pred obnovo vsaj malo zavarujemo pred posledicami obrtniških napak. Pred začetkom dogovora mora naročnik obvezno preveriti, ali ima obrtnik sploh obrtno dovoljenje, še bolje pa je, da ima na svojem področju tudi mojstrski naziv. Dobro se je pozanimati tudi o njegovih referencah, saj se velikokrat izkaže, da slabo izvedena dela opravi nekdo, ki dela na črno.


Preverite zavarovanje in pridobite pisno ponudbo z vsemi glavnimi elementi dogovora

Naročnik mora preveriti, ali ima obrtnik zavarovano svojo odgovornost za škodo, ki bi lahko nastala investitorjem in tretjim osebam v zvezi z opravljanjem obrtniške dejavnosti. Če namreč obrtnik v stanovanju naredi škodo, zavarovalnica tega naročniku morda ne bo povrnila, če obrtnik nima sklenjenega zavarovanja odgovornosti. Naročnik mora preveriti tudi, kaj mu ponuja lastno zavarovanje. Poleg tega mora pridobiti pisno ponudbo z vsemi glavnimi elementi dogovora, kot so cena, specifikacija storitev, uporabljeni materiali, izvedbeni roki.


Zahtevajte predračun in sklenite pogodbo o dogovorjenem

Obrtnik mora za svoje storitve dati garancijo, z naročnikom mora biti sklenjena pogodba o dogovorjenem, obvezen je predračun, še posebej če obrtnik želi del denarja vnaprej. Na koncu mora naročnik od obrtnika zahtevati tudi potrdilo o plačilu storitev. Največ kršitev se namreč zgodi takrat, ko ni sklenjene nobene pogodbe, nobenega predračuna, brez pisnih dokazil pa se zaplet zelo težko reši.


Naredite fotografije stanja pred začetkom dela

Pred začetkom del je dobro narediti nekaj fotografij stanja oziroma objekta, saj morajo biti poškodbe dokazljive. Le tako se namreč lahko naročnik z obrtnikom dogovori za ustrezno nadomestilo. Če se sama ne moreta dogovoriti, lahko naročnik obrtnika prijavi tržnemu inšpektoratu oziroma Zvezi potrošnikov Slovenije. Slabo delo lahko prijavi tudi častnemu razsodišču Obrtnopodjetniške zbornice Slovenije.


Kaj storiti v primeru, da storitev ni opravljena pravilno

Če storitev ni opravljena pravilno, lahko stranka od izvajalca zahteva, da ali odpravi pomanjkljivosti, vrne del kupnine v sorazmerju s pomanjkljivostjo, znova opravi storitev ali pa vrne celotno kupnino. Obstoj napake ugotavlja sodni izvedenec za področje obrti, ki v sporih med obrtniki in naročniki velikokrat tudi posreduje. V skrajnem primeru se lahko stranka obrne na sodišče in tam uveljavlja odškodnino.

 
PRAVNA VARNOST – Pv d.o.o.

www.pravna-varnost.si

Tanja Srnovršnik

Deli na Facebook
Deli na Twitter
CTA

Želite prejemati obvestila o novogradnjah?
Prijavite se na naše e-novice:

Želim se prijaviti

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Kabi d.o.o.